En Son Hangi Kitabı Okudun!


#1

Merhaba arkadaşlar,

En son okuduğumuz kitaplara not verdiğimiz ve okuyacak başkalarına önereceğimiz bir bölümün iyi olabileceğini düşünüyorum. Genel kitap tavsiyesi olarak düşünebileceğimiz ve kafası karışık arkadaşlara rehber olabilir.

Bu önerileri yaparken standart bir gönderi formatı olması gerekiyor. Bu format şöyle olabilir:

  1. Önce www.kibo.com.tr adresine gidiyoruz ve arama bölümünden okuduğumuz kitabı buluyoruz.
  2. Kitabı bulduktan sonra bağlantıyı linkini kopyalıyoruz.

  1. Sonra bu konuya geliyorsunuz ve konuyu kibo-2 tuşuna tıklayıp, açılan ekrana bu linki yapıştırıyorsunuz. Altına kitap hakkındaki yorumunuzu yazıyorsunuz.

  2. ve bu kitap yorumunuzu seçip kibo-3 “Alıntı” tuşuna basarak kutu içine alıyorsunuz.

  3. Son olarak ise kitaba 10 üzerinden bir puan veriyorsunuz.

Tüm bunları doğru yaparsanız aşağıdaki ilk kitap önerinde olduğu gibi görünmesi gerekiyor.

Not: Kitap hakkında spoiler vermemeye çalışın ama illa vereceğim diyorsanız da “Blur Spoiler” tuşunu kullanın lütfen.

blur-spoiler


#2

Tür: Bilimkurgu
Yazar: Isaac Asimov
Yayınevi: MonoKL
Çevirmen: Yosun Erdemli, Alperen Keleş

Bu kitabı ne kadar övsem az, yaşım gereği İthaki ve Altın Kitaplar’ın Asimov baskılarını kaçırdım ve şu anda abuk subuk fiyatlara sahaflarda zor da olsa bulunabiliyor. Bunun sebebi sanrım Asimov’un varisleri ve Asimov Vakfı ile olan telif sorunuymuş, birbirlerini dava etmişler ve tüm dünyada kitapların tekrar baskıları yapılamıyordu. bu dava geçtiğimiz yıl çözüldü ve kitapları tekrardan basılabiliyor ve ilk olarak Monokl kitaplarına el attı. Vakıf serisi #0 olarak kabul edebilecek olan Sonsuzluğun Sonu’nu yayınladı.

Asimov bu romanı, romanın içinde de kullandığı bir esinlenme sonucu yazmış. 1953 yılında, Time dergisinin 1938 sayısına göz atarken atom bombası mantar şekline benzer bir ilan dikkatini çekmiş. Henüz o yıllarda atom bombası üzerinde çalışılmaya başlanmamışken böyle bir ilanda neyin nesi diye düşünürken Sonsuzluğun Sonu ve zaman yolculuğu fikri aklına gelmiş.

Hikaye, çok uzak bir gelecekte geçiyor. Özel olarak seçilmiş bir grup insan, zaman ve mekandan bağımsız olan Sonsuzluk Birimi denilen bir yerde çalışmaktadır. Bu birimin görevi zamanı kontrol altında tutmak ve gözlemlemektir hatta yeri geldiğinde zaman makineleri ile ilgili yıla giderek müdahalede bulunmaktır. Bak kahramanımız teknisyen Harlan’da bu kişilerden birisidir. Gerekli hesaplamaları yapar ve insanlığın gidişatını etkileyecek konular üzerine değişiklik yapılmasını sağlar. Bu başta faydalı gibi görünse de aslında insanların evrim sürecini durdurmaktadır. İnsanlar; savaşların, icatların ve doğal afetlerin sonucunda hiç bir gelişim kazanamıyor hatta buna gerek duymuyordur. Duygusuz bir teknisyen olan Harlan’da bu işte oldukça iyidir. Duygusuz olmak bu iş için çok önemlidir.

Dikkat spoiler!

Fakat bir gün Noys adında bir kadın ile tanışır ve sadece kitaplardan okuduğu ve bir adamın sonu olarak kabul edilen şeye maruz kalır. Noys’a aşık olur.Ama Sonsuzluk Birimi bu tür şeyleri onaylamaktadır. Sonsuzluk adına kızı zamanda kaybolması gerekmektedir. Harlan ise buna izin vermez ve kızı gidilmesi yasak olan sonsuz geleceğe götürür ve orada bırakır. Bunları yaparken Sonsuzluk Birimi içinde bir takım gizli kapaklı şeylerin döndüğünü fark eder. İşte olay buradan sonra patlıyor.

Kitap tek kelimeyle süper, her biimkurgu severin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyor. Hatta bu kitapla birlikte İthaki’nin yakın zamanda yeni baskılarını yaptığı Vakıf serisini de okumalarını tavsiye ediyorum çünkü kitaplar birbirine bağlantılı.

Puanım: 10/10


en yukarıda sabitlendi #3