En Son Hangi Filmi İzledin!

Merhaba arkadaşlar,

En son izlediğiniz filmlere not verdiğimiz ve yeni film izlemek isteyen kurgu dostlarına önerecebileğimiz bir bölümün iyi olabileceğini düşünüyorum. Genel film tavsiyesi olarak düşünebileceğimiz ve kafası karışık arkadaşlara rehber olabilecek bir sabit bir konu olacak.

Bu önerileri yaparken standart bir gönderi formatı olması gerekiyor. Bu format şöyle olabilir:

1. Önce önereceğimiz film için www.imdb.com adresine gidiyoruz ve arama bölümünden filmi buluyorsunuz.

2. Sonra sayfa bağlantısını kopyalıyorsunuz.

1. Bu konuya geliyorsunuz ve bu kopyaladığınız bağlantıyı konuyu kibo-2 tuşuna tıklayıp, açılan ekrana bu linki yapıştırıyorsunuz ve altına film hakkındaki yorumunuzu yazıyorsunuz.

2. ve bu kitap yorumunuzu seçip kibo-3 “Alıntı” tuşuna basarak kutu içine alıyorsunuz.

3. Son olarak ise kitaba 10 üzerinden bir puan veriyorsunuz.

Tüm bunları doğru yaparsanız aşağıdaki gibi görünmesi gerekiyor.

Not: Film hakkında spoiler vermemeye çalışın ama illa vereceğim diyorsanız da “Blur Spoiler” tuşunu kullanın lütfen.

blur-spoiler

Teknoloji ve yapay zeka ile ilgili filmleri seviyorsanız izlemenizi öneriyorum. Özellikle “yapay zeka keşfedildikten sonra insanları ne gibi sorunlar bekliyor” sorunsalı için bile izlenebilir. Filmde aksiyon yok denilecek kadar az, aksiyon yerine yoğun olarak varoluşsal sorgulamalarla süren yavaş bir tempo var.

Bir makinenin, ünlü matematikçi ve bilgisayarın mucidi Alan Turing’in geliştirdiği TuringTesti’ni geçebilmesinin mantıksal olarak mümkün olup olmadığını anlamak için yapılan sohbetler filmin genel hatlarını oluşturuyor. Robot rolünde Alicia Vikander var ve kadının normal hayatındaki bakışlarındaki donukluk filme de geçmiş, robot mu Alicia Vikander rolü yapmış yoksa Alicia Vikander robot rolüne mi girmiş anlayamıyorsunuz. Başka birisini oynatsalar bu kadar rolüne oturmazdı sanırım.

Notum: 6.5 /10

80’lerde Jurassic Park ile büyümüş biriyseniz bu yeni Jurassic serisinden çok keyif alacaksınız. Film ilk filmden sonraki dönemde geçiyor.

İlk film için spoiler…

İlk filmdeki Nublar Adası’nda bulunan yeni Jurassic World tema parkı kapatılıyor ve parkın eski müdürü Claire Dearing (Bryce Dallas Howard) ve dinozor eğitmeni Owen Grady (Chris Pratt) başka yollara gidiyorlar. Aradan 3 sene geçiyor, bu sırada Nublar Adası’ndaki dinozorlar kendi hallerinde yaşamaya devam ediyordur ama birden adadaki yanar dağ harekete geçer ve yaşam son bulma noktasına gelir. Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), Owen Grady (Chris Pratt)'yi bularak adadaki dinozorları kurtarma görevine çıkarlar. Ama bu görev sadece başka bir planın karanlık aşamasıdır. Kahramanlarımız dinozorları kurtarabilecek midir?

Benim gibi dinozor ve aksiyon sever biriyseniz çok keyif alacaksınız. Ama “yok ya ne dinozoru” diyorsanız da görsel efektleri kaliteli bir aksiyon filmi bulacaksınız.

Notum: 7/10